Trainer 12 Swim Spa
The Trainer 12 includes aquatic fitness equipment, the H2Xercise™ Fitness System, for muscle-defining and strength-building exercises.
Master Spas’ exclusive Xtreme Therapy Seat and Cove delivers luxurious, head-to-toe, muscle massaging and mind-relaxing healing.
| Dimensions | 144″ x 94″ x 51″(366cm x 239cm x 130cm) |
| Gallons | 1,245 (4,713 L) |
| Jets | 54 |
Standard Features

VIP Technology
The unique design of the plate helps to control turbulence and the flow of water.

Hydrotherapy
Contoured therapy seats and adjustable massage jets help you find relief from muscle aches and achieve peace of mind.

LED Lighting
Waterline LED lighting adds to the ambiance and overall enjoyment of your swim spa.

Xtreme Therapy Cove
The Xtreme Therapy Covers features a unique jet pattern that targets back, hips, thighs, and calves. Use as a recovery tool or enjoy a therapeutic massage.

EcoPur® Charge
The clean, clear water you want without the harsh chemicals you don’t. EcoPur Charge uses minerals like copper and zinc to purify water and remove dirt, bacteria, and algae.

StressRelief Neck & Shoulder Seat
Relieve tension and pain in your neck and shoulders with the StressRelief Neck and Shoulder Seat. The unique out-of-water jets target this high-tension area.

Bio-Magnetic Therapy System
The Master Force Bio-Magnetic Therapy System features strategically placed magnets to relieve inflammation, improve circulation, and boost nervous system responses.

Water Features
The waterfalls of your swim spa are soothing to watch and listen to, adding to the overall ambiance of your backyard

H2Xercise ™ Fitness System
Water exercise is a great way to work toward your fitness goals. Most H2X swim spas come with the H2Xercise Fitness System, which includes rowing bars and resistance tubing.
Premium Options

Fusion Air Sound System
Stream your favorite station or playlist via Bluetooth®. The swim spa stereo includes up to four interior, water-resistant speakers, and a subwoofer to maximize sound quality

Mast3rPur
The Mast3rPur™ Water Management System reduces the amount of chemicals, like chlorine, that you need to use and keeps your spa water clean naturally

SoftTread™
The SoftTread™ Floor System offers safety and comfort with the unique combination of traction and cushion.

Axis Cover System
Whether you’re looking for a simple solution for handling your swim spa cover or if you want the best swim spa cover on the market, the Axis Cover System is the best choice
Shell Colors

Sterling Silver (Standard)

Sierra (Standard)
Skirting Colors

DuraMaster Espresso (Standard)

DuraMaster Graphite (Standard)
Model Specifications
H2X Fitness Swim Spa
Trainer 12
| Dimensions | 144″ x 94″ x 51″ (366cm x 239cm x 130cm) |
| Water Capacity | 1,245 (4,713 L) |
| Weight (Dry/Full) | 1,915 lbs (869 kg) / 13,225 lbs (5,999 kg) |
| Propulsion System | Air-Injected VIP Technology |
| Power Requirement | 50 Amp System |
| Pumps | 2 |
| Stainless Steel Jets | 54 (Incl. 4 VIP Jets) |
| Water Features | 2 |
| Ozone System | Standard |
| Filtration | EcoPur® Charge |
| LED Lighting | Colorscape |
| Listing Number | 1430 |
At The Hot Tub Store, we sell high quality hot tubs, therapy spas, swim spas, fitness spas, and exercise spas for all budgets. Our premium line of swim spas include MasterSpas® H2X and the Michael Phelps Signature Swim Spas.
Contact us today for a Free Consultation!
Grab your
$1,000 - $5,000 Coupon
Get Your Savings INSTANTLY!
