MP Momentum Deep Swim Spa
Two sets of temperature controls allow you to exercise in cooler water and retreat into warm water up to 104 degrees. A generous swim area is ideal for stationary swimming, aquatic fitness, and recreation. And the innovative propulsion system delivers a smooth, wide current that you can adjust based on your goals.
The adjoining hot tub features ergonomic seating and adjustable jets that target your pressure points to promote relaxation and recovery — for your body and mind.
Standard Features

Wave XP Pro Propulsion™ Technology

Xtreme Therapy™ Seats

Master Blaster Foot Therapy

Xtreme Therapy Cove

Nonslip - Comfort Floor System

H2Xercise ™ Fitness System
Water exercise is a great way to work toward your fitness goals. Most H2X swim spas come with the H2Xercise Fitness System, which includes rowing bars and resistance tubing.

LED Lighting

EcoPur® Charge

Wifi Module

Hydrotherapy

StressRelief Neck & Shoulder Seat

Bio-Magnetic Therapy System

Water Features
Premium Options

Fusion Air Sound System

Mast3rPur
The Mast3rPur™ Water Management System reduces the amount of chemicals, like chlorine, that you need to use and keeps your spa water clean naturally.

Axis Cover System
Shell Colors

Sterling Silver (Standard)

Sierra (Standard)
Skirting Colors

DuraMaster Espresso (Standard)

DuraMaster Graphite (Standard)
Model Specifications
Michael Phelps Swim Spa
MP Momentum Deep
| Dimensions | 231″x 94″x 60″ (587 cm x 239 cm x 153 cm) |
| Water Capacity | 2,325 (8,801 L) |
| Weight (Dry/Full) | 3,700 lbs (1,678 kg) / 24,390 lbs (11,063 kg) |
| Propulsion System | Wave XP Pro Propulsion™ (North America) Wave XP Propulsion™ (International) |
| Power Requirement | 130 Amp System |
| Pumps | 3 |
| Stainless Steel Jets | 45 (and 2 Master Blasters®) |
| Water Features | 5 |
| Ozone System | Standard |
| Filtration | EcoPur® Charge |
| LED Lighting | Waterline |
| Listing Number | 1250A – Spa 1250B – Swim |
Grab your
$1,000 - $5,000 Coupon
Get Your Savings INSTANTLY!
