LSX 900 – Hot Tubs
The best of the best, the LSX 900 is the ultimate spa. With a long list of features, 72 premium jets, seating for up to eight, and Master Spas’ legendary quality, you simply can’t find a better hot tub.
| Dimensions | 108” x 94” x 38″ (275 cm x 239 cm x 97 cm) |
| Gallons | 490 (1,855 L) |
| Jets | 72 |
| Seating | 8 |
Standard Features

StressRelief Neck & Shoulder Seat
Relieve tension and pain in your neck and shoulders with the StressRelief Neck and Shoulder Seat. The unique out-of-water jets target this high-tension area.

Xtreme Therapy Seat
The Xtreme Therapy™ Seat takes hot tub massage to the next level. The unique jet pattern and premium jets provide stress relief and relaxation for calves, arms, wrists and hands.

Master Blaster Foot Therapy
Treat your feet to a rejuvenating foot massage with the Master Blaster Foot Therapy. Each jet cluster features 14 individual nozzles for a soothing foot massage.

Xtreme Lounger
The Xtreme Lounger seat features 18 jets that help relieve stress and revive the muscles of the back, hamstrings, calves, and feet.

ABS Pan Bottom
The ABS Pan Bottom comes standard on all Michael Phelps Legend hot tubs. It offers a protective barrier between your spa and the foundation.

Bio-Magnetic Therapy System
The Master Force Bio-Magnetic Therapy System features strategically placed magnets to relieve inflammation, improve circulation, and boost nervous system responses.

Orion Light System
With the touch of a button, the Orion Light System allows you to illuminate the topside controls, water features, under the water, and more.

Ozone System
The Ozone System releases a super fine mist that works with your sanitizer to kill bacteria and other organics. Your hot tub will require less maintenance and chemicals.

EcoPur Filtration
The clean, clear water you want without the harsh chemicals you don’t. EcoPur Charge uses minerals like copper and zinc to purify water and remove dirt, bacteria, and algae.

Energy Efficient
Quality construction and energy-efficient materials help keep energy costs low. The full-foam insulation and a snug-fitting cover work together to maintain water temperature.
Premium Options

Mast3rPur
The Mast3rPur™ Water Management System reduces the amount of chemicals, like chlorine, that you need to use and keeps your spa water clean naturally.

QuietFlo Water Care System
Maximize efficiency, while keeping water filtered and heated evenly. The QuietFlo Water Care System utilizes a circulation pump to move water at preset intervals.

Dream Lighting
Beautiful soft streams of light accent the exterior corners of your hot tub. Not available with DreamStone Skirting.

Fusion Air Sound System
Stream your favorite station or playlist via Bluetooth®. The swim spa stereo includes up to four interior, water-resistant speakers, and a subwoofer to maximize sound quality
Shell Colors

Sterling Silver (Standard)

Tuscan Sun (Standard)

Midnight Canyon (Standard)
Skirting Colors

DuraMaster Espresso (Standard)

DuraMaster Graphite (Standard)

DuraMaster Midnight (Standard)

DreamStone AshStone (Optional)

DreamStone CanyonStone (Optional)
Model Specifications
Michael Phelps Legend Series
LSX 900
| Dimensions | 108″ x 94″ x 38″ (275 cm x 239 cm x 97 cm) |
| Weight (Dry/Full) | 1,485 lbs (674 kg) / 7,055 lbs (3,200 kg) |
| Gallons | 490 (1,855 L) |
| Power Requirement | 240 V / 50 Amp |
| Seating Capacity | 8 |
| Stainless Steel Jets | 72 (2 Master Blasters ®) |
| Pumps | 3 |
| Water Features | 3 |
| Filtration | EcoPur® Charge |
| LED Lighting | Orion Light System™ |
| Exclusive Features | StressRelief Neck and Shoulder Seat™ Master Force™ Bio-Magnetic Therapy System Vac-Formed ABS Pan Bottom Secondary Remote |
| Premium Options | Mast3rPur™ Water Management System QuietFlo Water Care System™ Fusion Air Sound System Dream Lighting |
| Listing Number | 1310 |
At The Hot Tub Store, we sell high quality hot tubs, therapy spas, swim spas, fitness spas, and exercise spas for all budgets. Our premium line of swim spas include MasterSpas® H2X and the Michael Phelps Signature Swim Spas.
Contact us today for a Free Consultation!
Grab your
$1,000 - $5,000 Coupon
Get Your Savings INSTANTLY!
