San Miguel
Want to enjoy the health and lifestyle benefits of a hot tub, but not looking to occupy your entire backyard? Look no further. You can have the relaxation and therapy of owning a spa in a surprisingly small footprint. The San Miguel 3-person hot tub features 16 relaxing jets and comes as a convenient plug and play model that can be installed indoors or out.
| Dimensions | 79″ x 69″ x 32″ (201 cm x 176 cm x 82 cm) |
| Gallons | 180 (680 L)) |
| Jets | 17 |
| Seating | 3 |
Standard Features

Colorscape Lighting
Add a beautiful glow to your hot tub with Colorscape Lighting. With multiple color modes, these LED lights are a fun hot tub feature.

EcoPur Filtration
The clean, clear water you want without the harsh chemicals you don’t. EcoPur Charge uses minerals like copper and zinc to purify water and remove dirt, bacteria, and algae.

Energy Efficient
Quality construction and energy-efficient materials help keep energy costs low. The full-foam insulation and a snug-fitting cover work together to maintain water temperature.

Ozone System
The Ozone System releases a super fine mist that works with your sanitizer to kill bacteria and other organics. Your hot tub will require less maintenance and chemicals.

Streamlined Design
The San Miguel comes standard without skirting. The streamlined design features doors that are easily removable for access to components of the hot tub. Optional skirting is available in two colors.
Shell Colors

Pebble Beach

Sea Salt
Skirting Colors

DuraMaster Espresso (Standard)

DuraMaster Graphite (Standard)
Model Specifications
Getaway Hot Tubs
Ocho Rios SE
| Dimensions | 79″ x 69″ x 32″ (201 cm x 176 cm x 82 cm) |
| Weight (Dry/Full) | 450 lbs (204 kg) / 2,510 lbs (1,139 kg) |
| Gallons | 180 (680 L) |
| Power Requirement | 120 V / 15 Amp (GFCI Cord Included) Convertible to 240 V / 50 Amp |
| Seating Capacity | 3 |
| Stainless Steel Jets | 17 |
| Pumps | 1 |
| Filtration | EcoPur® Charge |
| LED Lighting | Colorscape Light |
| Exclusive Features | Ozone System |
| Listing Number | 1730 |
At The Hot Tub Store, we sell high quality hot tubs, therapy spas, swim spas, fitness spas, and exercise spas for all budgets. Our premium line of swim spas include MasterSpas® H2X and the Michael Phelps Signature Swim Spas.
Contact us today for a Free Consultation!
Grab your
$1,000 - $5,000 Coupon
Get Your Savings INSTANTLY!
