Bar Harbor LE Hot Tubs
The Bar Harbor LE is a spacious five-person hot tub. The largest hot tub in the Getaway Series by Master Spas, the Bar Harbor LE has a full-size lounge, contoured seating and 40 spa jets for ultimate relaxation and therapy.
| Dimensions | 86″ x 86″ x 35″ (219 cm x 219 cm x 89 cm) |
| Gallons | 390 (1,476 L) |
| Jets | 40 |
| Seating | 5 |
Standard Features

Colorscape Lighting
Add a beautiful glow to your hot tub with Colorscape Lighting. With multiple color modes, these LED lights are a fun hot tub feature.

Backlit Cupholders
Relax with your favorite beverage. Backlit cupholders offer a place to rest your glass and enjoy the ambiance

EcoPur Filtration
The clean, clear water you want without the harsh chemicals you don’t. EcoPur Charge uses minerals like copper and zinc to purify water and remove dirt, bacteria, and algae.

Energy Efficient
Quality construction and energy-efficient materials help keep energy costs low. The full-foam insulation and a snug-fitting cover work together to maintain water temperature.

Ozone System
The Ozone System releases a super fine mist that works with your sanitizer to kill bacteria and other organics. Your hot tub will require less maintenance and chemicals.
Shell Colors

Pebble Beach

Sea Salt
Skirting Colors

DuraMaster Espresso (Standard)

DuraMaster Graphite (Standard)
Model Specifications
Getaway Hot Tubs
Bar Harbor LE
| Dimensions | 86″ x 86″ x 35″ (219 cm x 219 cm x 89 cm) |
| Weight (Dry/Full) | 660 lbs (300 kg) / 4,840 lbs (2,195 kg) |
| Gallons | 390 (1,476 L) |
| Power Requirement | 240 V / 50 Amp |
| Seating Capacity | 5 |
| Stainless Steel Jets | 40 |
| Pumps | 2 |
| Water Features | 1 |
| Filtration | EcoPur® Charge |
| LED Lighting | Colorscape Light |
| Exclusive Features | Ozone System Backlit Cupholders |
| Listing Number | 1770 |
At The Hot Tub Store, we sell high quality hot tubs, therapy spas, swim spas, fitness spas, and exercise spas for all budgets. Our premium line of swim spas include MasterSpas® H2X and the Michael Phelps Signature Swim Spas.
Contact us today for a Free Consultation!
Grab your
$1,000 - $5,000 Coupon
Get Your Savings INSTANTLY!
