Therapool 13 Swim Spa
The largest model in the Therapool Series, the Therapool 13 has an uninhibited exercise area and therapy seating for the ultimate in wellness.
It has 28 jets with two high-performance flow stream swim jets for resistance training and aquatic exercise. It comes standard with the H2Xercise™ Fitness System for rowing and strength training.
Whether you want to exercise or simply relax, this is the perfect swim spa to re-energize your wellness routine and backyard.
| Dimensions | 156″ x 90″ x 48″ (396cm x 229cm x 122cm) |
| Gallons | 1,270 (4,807 L) |
| Jets | 28 |
Standard Features

Hydrotherapy
Contoured therapy seats and adjustable massage jets help you find relief from muscle aches and achieve peace of mind.

EcoPur® Charge
The clean, clear water you want without the harsh chemicals you don’t. EcoPur Charge uses minerals like copper and zinc to purify water and remove dirt, bacteria, and algae.

Bio-Magnetic Therapy System
The Master Force Bio-Magnetic Therapy System features strategically placed magnets to relieve inflammation, improve circulation, and boost nervous system responses.

Water Features
The waterfalls of your swim spa are soothing to watch and listen to, adding to the overall ambiance of your backyard

H2Xercise ™ Fitness System
Water exercise is a great way to work toward your fitness goals. Most H2X swim spas come with the H2Xercise Fitness System, which includes rowing bars and resistance tubing.
Premium Options

Nonslip, Comfort Floor System
The Nonslip, Comfort Floor System offers safety and comfort with the unique combination of traction and cushion.
Shell Colors

Sterling Silver (Standard)

Sierra (Standard)
Skirting Colors

DuraMaster Espresso (Standard)

DuraMaster Graphite (Standard)
Model Specifications
H2X Fitness Swim Spa
Therapool 13
| Dimensions | 156″ x 90″ x 48″ (396cm x 229cm x 122cm) |
| Water Capacity | 1,270 (4,807 L) |
| Weight (Dry/Full) | 1,785 lbs (810 kg) / 13,120 lbs (5,951 kg) |
| Propulsion System | Flow Stream Swim Jets |
| Power Requirement | 50 Amp System |
| Pumps | 2 |
| Stainless Steel Jets | 28 (Incl. 2 Flow Stream Swim Jets) |
| Water Features | 2 |
| Ozone System | Standard |
| Filtration | EcoPur® Charge |
| LED Lighting | Colorscape |
| Listing Number | 9914 |
At The Hot Tub Store, we sell high quality hot tubs, therapy spas, swim spas, fitness spas, and exercise spas for all budgets. Our premium line of swim spas include MasterSpas® H2X and the Michael Phelps Signature Swim Spas.
Contact us today for a Free Consultation!
Grab your
$1,000 - $5,000 Coupon
Get Your Savings INSTANTLY!
